Dubbelsidig magnetisk separator för torra blandningar (MSV PO)


Magnetisk separator med automatisk rengöring tjänar till separering av magnetiska metallföroreningar. Vanligtvis erbjuder vi tre typer med ingående dimensioner 250x250, 400x400 och 500x500 och med kapacitet upp till 150 t/tim.
Rengöring av den magnetiska separatorn
Principen av den automatiska rengöringen är den att materialet hälls genom den magnetiska separatorns mittdel och de uppfångade metallföroreningarna utmatas alltid efter en inställd intervall in i det vänstra eller högre uppsamlingskärlet (se animationen nedan). En stor fördel är att man inte behöver avbryta materialflödet under rengöringen.
Ensidig magnetisk separator för torra blandningar (MSV PO J)

Denna magnetiska separator tjänar till separering av magnetiska metallföroreningar. Den är utrustad med mycket starka neodymmagneter. Tack vare det unika sättet att rengöra rören går det att separera även metallföroreningar som är större än 5 mm vilka skulle kunna skada den ovan angivna dubbelsidiga separatorn. En viktig faktor är också mindre utrymmeskrav.
Rengöring av den magnetiska separatorn

Principen av den automatiska rengöringen av denna typ av separatorn är den att materialet hälls genom den magnetiska separatorns sidodel och de uppfångade metallföroreningarna utmatas alltid efter en inställd intervall mot uppsamlingskärlet på andra sidan. De magnetiska rören rengörs genom att de rostfria rören flyttas och metallföroreningarna utmatas till uppsamlingskärlet på sidan.
Förskjutning av magnetiska rör